Arabiškų kvepalų rūšys ir tipai
-
Greičiausiai niekas nedrįs ginčytis, jog arabiškų kvepalų pasaulis yra užburiantis, spalvingas ir be galo kontrastingas. Šių kvepalų sandara yra sudaryta iš grynų eterinių aliejų, kurie padeda sukurti ilgai išliekančius ir labai unikalius aromatus. Arabų parfumerijoje dažniausiai dominuoja medienos, jazmino, muskuso, rožės, gintaro ir kitų, rytų kultūroms būdingų ingredientų natos, kurios padeda sukurti nepamirštamo kvapo gaminius.
Arabiškos parfumerijos įvairovė yra labai plati. Rytietiški kvepalai gali būti ne tik įvairių aromatų, bet ir skirtingos koncentracijos. Juos sudarančių junginių koncentracija daro didelę įtaką tiek aromato stiprumui, tiek tokių gaminių kainai.
Šiame straipsnyje aptarsime populiariausias arabiškų kvepalų rūšis ir joms būdingas savybes.
Kvepalų stiprumo lygiai
Kvepalų stiprumas - sąvoka, kuri apibūdina kvapiųjų aliejų koncentraciją kvape. Į kvepalų koncentraciją atsižvelgti labai svarbu, nes nuo jos priklauso, kaip ilgai kvapas išsilaikys ant mūsų odos. Pagal stiprumo lygius parfumerija yra skirstoma į kelis pagrindinius tipus:
- Eau Fraiche (kvapusis vanduo). Tai mažiausią, 1-3% koncentraciją turintys gaminiai, kurių kvapas ant odos išlieka iki 2 valandų. Dėl mažo kvapo intensyvumo, jie įprastai yra pigesni nei kitos kvepalų alternatyvos.
- Eau de Cologne (EDC). Iš aromatinių junginių sudarytas odekolonas, pasižymintis 2-4% koncentracija. Odekolono aromatas yra šiek tiek intensyvesnis nei kvapiojo vandens kvapas. Jis ant odos išlieka 2-3 valandas.
- Eau de Toilette (EDT). Tai vadinamasis tualetinis vanduo, kuriam būdinga 5-15% kvapiųjų aliejų koncentracija. Tualetinio vandens kvapas yra intensyvesnis nei kvapiojo vandens ar odekolono, ant odos jis išlieka maždaug 4-7 valandas.
- Eau de Parfum (EDP). Tai parfumuotas vanduo, pasižymintis 10-20% aromatinių junginių koncentracija. Šio tipo kvepalų kvapas ant odos išlieka gan ilgai, 8 valandas ar dar ilgiau. EDP ir EDT yra priskiriami populiariausių kvepalų kategorijai, nes jie pasižymi palankia kaina, o jų aromatas yra stipresnis ir ilgiau neblėstantis.
- Extrait de Parfum (Pure Parfume). Tai tikrieji kvepalai, kuriuose yra 20-30% aliejų koncentracijos. Šie gaminiai patiks visiems, kurie vertina kvepalų intensyvumą. Jų aromato savybės ant odos išlieka ne trumpiau nei 12 valandų.
Tai yra pagrindiniai kvepalų tipai, kuriuos galima rasti ir masinės, ir arabiškos parfumerijos pasiūloje. Visgi, arabiškų kvepalų pasaulyje išskiriamas dar vienas kvepalų tipas - aliejiniai kvepalai.
Aliejiniai kvepalai
Šio tipo kvepalai yra sudaryti iš visiškai grynų eterinių aliejų, kuriais ir garsėja arabiška parfumerija. Šių kvepalų sudėtyje įprastai nėra nei alkoholio, nei vandens. Juose dominuoja natūralūs ingredientai. Aliejinių kvepalų koncentracija taip pat gali būti skirtinga. Bet kuriuo atveju, aliejinių kvepalų aromatas ant odos išlieka tikrai ilgai, maždaug 8 - 10 valandų.
Kvepalų klasifikacija: įvairių aromatų charakteristikos
Arabiški kvepalai turi ne tik įvairius intensyvumo lygius, bet ir skirtingas aromatines charakteristikas, kitaip tariant, kvapų natas. Vieni kvepalai išsiskiria labai intensyviomis kvapų kompozicijomis, kuriose dominuoja mediena ar tabakas. Kiti, savo ruožtu, džiugina gaiviais aromatais, kuriuose gausu citrusinių vaisių natų.
Pagal aromatų charakteristikas, arabų parfumerija tradiciškai klasifikuojama į dvi pagrindines kategorijas - vyriškus ir moteriškus kvepalus. Trumpai aptarkime, kuo skiriasi parfumerija, skirta vyrams bei dailiosios lyties atstovėms:
Vyrams skirti arabiški kvepalai
Vyrams skirtuose rytietiškuose kvepaluose įprastai dominuja šilti aromatai ir medienos nata arba labai egotiški, pikantiški kvapų akordai. Vyriško aromato kvepalai savo sudėtyje dažnai turi cinamono, muskato ar, sakykim, bergamočių ingredientus. Šioje kvepalų rinkoje taip pat itin populiarūs aromatai, praturtinti medienos bei tabako kvapų natomis. Tai yra pagrindinės kvapų kompozicijos, kurias galima rasti vyrams skirtų arabiškų kvepalų buteliukuose.
Moterims skirti arabiški kvepalai
Moteriškiems arabiškiems kvapams yra būdingos visiškai kitokios aromatų kompozicijos, nei vyriškiems. Moteriški kvepalai dažnai būna praturtinti įvairių gėlių aromatais. Kurdami naujus kvepalus moterims, arabų parfumeriai ypatingai dažnai naudoja jazminų ir rožių kvapų natas. Ne saldūs, o gaivūs kvepalai pasižymi kiek kitokia sudėtimi. Juose gali būti daug citrusinių vaisių ingredientų. Moterišką parfumeriją labai dažnai puošia ir gintaro kvapų akordai.
Tradiciniai vs modernūs kvepalai
Nors arabiškos parfumerijos pasiūloje tikrai galima rasti tiek vyrams, tiek moterims subalansuotų kvapų, visgi, didžiąją arabiškų kvepalų rinkos dalį sudaro unisex, abejoms lytims pritaikyti gaminiai. Arabų parfumeriai niekada nesilygiavo į tradicinės parfumerijos gamintojus. Jų kūrinių sudedamosios dalys yra pritaikytos ne masinei prekybai, o išrankiausiam skoniui. Kitaip tariant, jie gamina nišinius kvepalus, dedikuotus asmenybei, žmogaus gyvenimo būdui, charakteriui, o ne lyčiai.
Kvepalų gurmanams jie siūlo unisex, vieno ingrediento ir kitus, modernių kvapų filosofiją atitinkančius gaminius, kurie kiekvienam žmogui leidžia apgaubti save iš tikrųjų unikaliu aromatu. Aptarkime moderniųjų arabiškų kvepalų rūšis ir jiems būdingas ypatybes.
Unisex kvepalai ir jų ypatumai
Unisex kvepalais visada kvepinasi stiprios ir išraiškingos asmenybės. Todėl šiuos kūrinius visada puošia tokių žmonių charakterio vertos, išskirtinės kvapų kompozicijos. Mediena yra bene dažniausiai unisex kvepalus lydintis komponentas. Abejoms lytims skirti rytietiški kvepalai taip pat dažnai būna praturtinti prabangiuoju šafranu ar jausmingu aromatu išsiskiriančiu muskusu. Šios kvepalų rūšys neretai tobulinamos ir greipfruto ar kitų vaisių akcentais.
Vieno ingrediento kvepalai ir jų ypatumai
Tradiciniai kvepalai visada susideda iš bazinių, vidurinių ir viršutinių natų. Vieno ingrediento gaminiai yra kvepalai, kuriuos sudaro tik viena kvapų nata. Tokių kvepalų gamybos idėja ne kartą buvo atmesta, tačiau dabar ji tapo realybe. Ir tikrai galima teigti, kad vieno ingrediento kvepalai tampa nauja mados tendencija užkariaujančia visą pasaulį.
Kvepalų naudojimo proga ir aplinka
Rytietiški kvepalai tikrai turi išraiškingus, aiškiai juntamus ir labai gerai užuodžiamus aromatus. Todėl naudojant šiuos gaminius, labai svarbu atsakingai įvertinti progą, aplinką ir net sezoną, tam, kad jie nesugadintų kvepalais pasikvėpinusio žmogaus įvaizdžio. Reikėtų nepamiršti ir kvepalų koncentracijos, nes pernelyg intensyvūs aromatai tikrai netinka kiekvienam sezonui ar aplinkai. Trumpai aptarkime, kokių rūšių kvepalus reikėtų naudoti konkrečioje situacijoje.
Sezoniniai arabiški kvepalai
Tų pačių kvepalų tikrai negalima naudoti ištisus metus. Šafrano, tabako ar, sakykim, medienos kvapų natos tikrai užburiančios, tačiau šiltajam metų sezonui jos visiškai netinka. Tokias kvapų kompozicijas reikėtų palikti žiemai. Vasaros metu pirmenybę derėtų teikti lengvesniems aromatams, suteikiantiems švaros ir gaivos pojūtį. Vasarai tinka kvepalai, kuriuose dominuoja jūriniai akordai, citrusai, gėlės ir pan.
Vandens pagrindo kvepalai - idealus sprendimas kasdienai
Nors vandens pagrindo kvepalai pasižymi labai maža aliejų koncentracija, tačiau kasdienai rekomenduojama rinktis būtent tokį variantą. Tokie kvepalai nėra iššaukiantys ar labai agresyvūs, todėl tai yra saugus pasirinkimas kasdienėje socialinėje aplinkoje. Be to, jie nėra brangūs.
Solidūs kvepalai - tik ypatingoms progoms
Tikri kvepalai, kurie pasižymi labai aukštu stiprumo lygiu, tinka tik ypatingoms progoms. Jie skleidžia itin intensyvų aromatą, kuris tikrai patobulina šventinį įvaizdį, bet visiškai netinka kasdienai. Kasdienei aplinkai tinka dažniausiai naudojamos, pagrindinės kvepalų rūšys, tokios kaip edt – eau de toilette arba anksčiau minėti vandens pagrindo kvepalai.
Natūralūs ir organiški kvepalai
Renkantis kvepalus, visada reikėtų atkreipti dėmesį ir į jų sudėtį. Daugelis žmonių galvoja, kad visi aliejiniai kvepalai yra natūralūs ir organiški. Iš tikrųjų, taip tikrai nėra. Net ir aliejinių kvepalų bazė gali būti sudarytą iš skirtingų dedamųjų. Kitaip tariant, visi kvepalai gali būti pagaminti vandens, aliejaus arba alkoholio pagrindu.
Natūralių, organiškų kvepalų sudėtį visada sudaro tik gryni eteriniai aliejai. Nenatūraliuose gaminiuose yra kvapieji mišiniai, pagaminti iš sintetinių ekstraktų, kuriuos sukūrė žmogus. Todėl, jeigu norisi ne tik gardžiai kvepiančių, bet ir ekologiškų kvepalų, visada reikėtų patikrinti jų sudėtį ir įsitikinti, ar ją sudaro tik 100% natūralūs ingredientai.
Purškiami kvepalai vs tepami
Daugelis žmonių pirmenybę teikia purškiamo tipo kvepalams, nes jais naudotis paprasta ir patogu. Visgi, rutuliniai, dar kitaip vadinami tepami kvepalai pasižymi geresniu sąlyčiu su oda, todėl įprastai tokie gaminiai džiugina ilgiau išliekančiu aromatu. Ypatingai tokius kvepalus rekomenduojama naudoti vasarą, nes išsiskyrus prakaitui, jų aromatas dar labiau sustiprėja.
Jeigu ieškote kvepalų, kurie taptų Jūsų asmenybės dalimi, kviečiame pasižvalgyti „Parfum Arabija“ kvepalų asortimente. Čia rasite rytų kultūroms atstovaujančią parfumeriją, kuri tikrai Jus papuoš įspūdingu kvapu!